Nieuw rapport van WHO en Unicef
Elke dag schoon water: geen vanzelfsprekendheid voor 1 op de 4 wereldburgers

© UNICEF/UNI584856/Elfatih

© UNICEF/UNI584856/Elfatih
Voor een kwart van de wereldbevolking is de kraan opendraaien om je handen te wassen of een glaasje water te drinken geen evidentie. Ook al werd er de afgelopen tien jaar veel vooruitgang geboekt, nog steeds worden miljarden mensen ziek of geraken ze sociaal geïsoleerd omdat ze toegang tot proper water missen.
Een nieuw rapport van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Unicef toont de regio’s waar grote stappen werden genomen naar betere sanitaire en hygiënische wateromstandigheden, maar toont ook dat er nog grote verschillen bestaan.
Mensen in lage-inkomenslanden, kwetsbare contexten en plattelandsbewoners, alsook kinderen en etnische minderheden worden het meest geconfronteerd met deze ongelijkheid.
Zo toont het rapport dat 1 op de 4 mensen – ofwel 2,1 miljard mensen wereldwijd – nog steeds geen toegang heeft tot veilig beheerd drinkwater. 106 miljoen mensen drinken nog steeds water uit onbehandelde oppervlaktebronnen, en verder hebben 3,4 miljard mensen geen toegang tot toiletten en sanitaire voorzieningen zoals dat voor de meeste mensen in o.m. het Westen vanzelfsprekend is.
Nog steeds 354 miljoen mensen doen hun behoefte in de open lucht.
Goed nieuws, naast hardnekkige ongelijkheden
Er is zeker ook goed nieuws te melden: sinds 2015 hebben 1,2 miljard meer mensen toegang tot correct sanitair. Zeker in de steden in Noord-Afrika en in Centraal- Oost- en Zuidoost-Azië werden hier grote stappen gezet.
Maar het rapport toont ook dat mensen in de minst ontwikkelde landen meer dan twee keer zoveel kans maken als mensen in andere landen om geen toegang te hebben tot de minimale basisvoorzieningen voor drinkwater en sanitair.
Ook valt op dat jonge meisjes en vrouwen nog vaker een kwetsbare status behalen omdat er geen proper water beschikbaar is. Zo slaan meisjes vaker schooldagen over omdat ze gemenstrueerd zijn, en in veel van deze gemeenschappen is het halen van water een taak die vrouwen toekomt, waardoor ze zich niet op andere vlakken kunnen ontplooien.
Volgens de cijfers besteden veel vrouwen en meisjes in Afrika ten Zuiden van de Sahara, en in Centraal- en Zuid-Azië meer dan 30 minuten per dag aan het halen van water.
Iedereen een toilet en veilig drinkwater
De opstellers van het rapport herinneren eraan dat we in de laatste vijf jaar van de Duurzame Ontwikkelingsdoelen zitten en er versnelde inspanningen zullen nodig zijn om de doelstellingen rond water en sanitair effectief in 2030 te behalen. Een van de doelstellingen luidt dat iedereen een toilet ter beschikking moet hebben tegen die streefdatum en er universele toegang tot veilig en betaalbaar drinkwater moet zijn voor elke wereldburger.
‘Water, sanitaire voorzieningen en hygiëne zijn geen privileges, het zijn fundamentele mensenrechten’, zegt Ruediger Krech, directeur ad interim bij de WHO. ‘We moeten onze inspanningen versnellen als we onze belofte om de Duurzame Ontwikkelingsdoelen te halen willen nakomen.’
‘Wanneer kinderen geen toegang hebben tot veilig water, sanitaire voorzieningen en hygiëne, komen hun gezondheid, onderwijs en toekomst in gevaar’, vult Cecilia Scharp van Unicef aan. ‘We dienen sneller en daadkrachtiger op te treden’, zegt ze.
Niets missen?
Abonneer je op (één van) onze nieuwsbrieven.
