Het jaar van het gevaarlijke dromen

Extra

Het jaar van het gevaarlijke dromen

Het jaar van het gevaarlijke dromen
Het jaar van het gevaarlijke dromen

Filosofen hebben vaak een kwalijke naam als levensvreemde professoren die speculeren over zaken waar verder niemand bezorgd om is. Slavoj Žižek is een uitzondering: hij is de Bruce Springsteen onder de denkers en heeft dankzij zijn rock 'n' roll-gedrag een dito fanbasis opgebouwd.

Niet iedereen is daarvan onder de indruk. Dat bleek onlangs toen Žižek van niemand minder dan Noam Chomsky het verwijt kreeg dat hij een extreem voorbeeld was van ‘de aanstellerij’ die bon ton is onder Franse filosofen als Lacan en Derrida, die ‘met indrukwekkende termen de indruk geven een theorie te hebben, terwijl ze nergens in de buurt komen van een wetenschappelijke stelling of zelfs maar een begrijpbare stelling met enige diepgang’. De speelplaatsruzie tussen de links-intellectuele boegbeelden duurt nog altijd voort met verwijten over empirische fouten en lege verhalen die als ijzige sneeuwballen over en weer vliegen. Daar komt nog een GAS-boete van!

Wij mengen ons niet in het intellectuele krabben en bijten, maar kunnen met vreugde melden dat het jongste boek van Slavoj Žižek leesbaar is voor de geïnteresseerde leek. De klemtoon ligt dan ook helemaal niet op te deconstrueren of te dekoloniseren begrippen of paradigma ‘s, maar gewoon op de angstwekkende afbraak van het sociaal beleid in de Europese Unie. Žižek doet weinig inspanningen om diegenen over de brug te halen die geloven dat de dwangmatige besparingen in de EU noodzakelijk zijn. Zijn partijdige pleidooi zal voor de intuïtieve of overtuigde tegenstanders van de six pack en andere neoliberale hefbomen een vreugde om lezen zijn.

Het jaar van het gevaarlijke dromen door Slavoj Žižek is uitgegeven door Boom Amsterdam. 165 blzn. ISBN 978 94 6105 441 8