Arizonacoalitie wil 25% besparen op ontwikkelingssamenwerking

Nieuws

Ngo's reageren bezorgd

Arizonacoalitie wil 25% besparen op ontwikkelingssamenwerking

De uitgelekte ontwerpbegroting van de Arizonapartijen voorziet in een daling van een kwart van de federale uitgaven voor ontwikkelingssamenwerking. Verschillende ngo's maken zich grote zorgen over deze plannen.

Het budget voor ontwikkelingssamenwerking zal 25% ingeperkt worden, althans volgens de voorstellen die nu op de onderhandelingstafel liggen. De forse snoei in middelen komt hard aan bij verschillende ngo's en hulporganisaties in ons land.

Oxfam beschouwt het besparingsplan als het ‘opgeven van België ’s doelstellingen voor duurzame ontwikkeling’ en roept de partijen aan de onderhandelingstafel op om het roer alsnog om te gooien.

‘Als deze verlaging van het budget voor internationale solidariteit in het regeringsakkoord wordt opgenomen, zou dat dramatisch zijn’, aldus Oxfam, dat verwijst naar het potentiële wegvallen van steun in minstens veertien landen die ons land als prioritaire partners beschouwt, zoals DR Congo, de bezette Palestijnse gebieden en landen in de Sahel.

‘Laten we niet vergeten dat internationale samenwerking het mogelijk heeft gemaakt om de gemiddelde graad van geletterdheid in de wereld te verhogen en ondervoeding effectief te bestrijden’, zegt Eva Smets, directeur van Oxfam België. ‘We hebben de indruk dat ontwikkelingshulp wordt gebruikt als een budgettaire aanpassingsvariabele, zonder dat er echt wordt nagedacht over de opdrachten en de impact ervan’, betreurt Smets.

Chocolade

Ook Rikolto reageert afwijzend op de plannen. ‘Naast de mensen in de partnerlanden van België, zullen ook Belgische bedrijven hieronder lijden’, waarschuwt de ngo die wereldwijd inzet op het verduurzamen van voedselsystemen.

Rikolto werkt onder meer in Ivoorkust samen met Colruyt Group en Puratos om de huismerkchocolade naar de hoogste duurzaamheidsnormen te tillen, met een leefbaar inkomen voor producenten. Ook Belgische bedrijven investeren hier zelf in, weet Jelle Goossens van Rikolto. ‘Enkel een investering vanuit ontwikkelingssamenwerking maakt dit risico behapbaar’, zegt hij.
 
Volgens Eva Smets van Oxfam worden de besparingen door de toekomstige regering voorgesteld als een onvermijdelijkheid in het licht van economische moeilijkheden. ‘Toch is dit een politieke keuze’, zegt ze. Volgens Smets is een belasting van 5% op de rijkdom van miljardairs en multimiljonairs in de rijkste landen ter wereld genoeg om drie keer de ontwikkelingshulp-doelstellingen van diezelfde landen te financieren.

Geopolitieke dreiging

Ngo Join For Water, die zich samen met lokale partners in Afrika en Latijns-Amerika inzet voor duurzame toegang tot water, noemt de aangekondigde besparingen op ontwikkelingssamenwerking ‘ongezien’.

‘Elke besparing zet mensenlevens op het spel en brengt ook onze eigen geopolitieke en economische belangen in gevaar.’

Volgens directeur Bart Dewaele ondermijnen ze de toegang tot zuiver water, de bescherming van kwetsbare ecosystemen en de weerbaarheid van gemeenschappen tegen klimaatschokken. ‘De gevolgen zullen lokaal én wereldwijd tastbaar zijn’, zegt hij.

Een geluid dat ook weerklinkt bij organisaties zoals Plan International en Noord-Zuidkoepel 11.11.11. ‘Elke besparing zet mensenlevens op het spel en brengt ook onze eigen geopolitieke en economische belangen in gevaar’, klinkt het bij Els Hertogen, directeur van 11.11.11.

Ook bescherming van onszelf

Lieve Herijgers, directeur bij Broederlijk Delen, vreest dat mensenrechten overal ter wereld nog meer onder druk komen te staan en vraagt de Arizonapartijen om de besparingen te herzien. ‘Het is onze morele plicht om internationale solidariteit na te streven’, zegt ze. ‘Daarnaast beschermt dit ook onze eigen welvaart en veiligheid’, gaat ze verder.

‘Wanneer we als land niet meer meestrijden voor een rechtvaardigere wereld met respect voor de mensenrechten, zullen we de klimaatcrisis, conflicten en economische instabiliteit nog sterker in ons dagelijkse leven voelen.’

Broederlijk Delen helpt onder meer Palestijnse jongeren via theaterworkshops om hun oorlogstrauma's te verwerken. ‘Als de financiering opdroogt, dreigen deze jongeren nergens meer terecht te kunnen met hun wanhoop en woede. Een gevaarlijke cocktail met mogelijke impact tot ver buiten Gaza’, geeft Herijgers nog mee als voorbeeld.

‘We leven in een tijd van toenemende conflicten en ongelijkheden. Meer dan ooit is internationale solidariteit belangrijk in een wereld die af te rekenen heeft met enorme sociale, economische en geopolitieke uitdagingen. Samen met andere organisaties uit het middenveld onderstrepen we de noodzaak om te blijven investeren in samenwerking met het Globale Zuiden’, besluit ngo Caritas International.