'Dit conflict is lang genoeg onder de radar gebleven'

Kinderen in Cabo Delgado mentaal gekraakt door conflict

José Luis Monleón / ONGAWA (CC BY-NC-SA 2.0)

Kinderen, soms jonger dan tien jaar, zijn getuige geweest van gruwelijk geweld in Cabo Delgado in Mozambique.

Kinderen die ontheemd zijn door het conflict in Cabo Delgado, Mozambique, vertonen tekenen van ernstige mentale stress en angst, zegt de organisatie Save the Children. Veel kinderen huilen onophoudelijk en hebben geen zin in eten of spelen meer.

De kinderen zijn soms jonger dan tien jaar en getuige geweest van gruwelijk geweld, waaronder de moord op hun ouders. De mentale schade is mogelijk niet meer te herstellen, zegt de ngo, tenzij de kinderen dringend geestelijke gezondheidszorg en psychosociale ondersteuning krijgen.

Blijf op de hoogte

Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en blijf op de hoogte van het mondiale nieuws

Ouders onthoofd

De moeder en vader van de achtjarige Emerson werden tijdens het conflict onthoofd. Zijn zus wordt nog steeds vermist. Emerson en zijn oudere broer ontsnapten naar een doorgangskamp waar ze herenigd werden met hun grootmoeder.

‘Ik was geschokt toen de gewapende mannen ons aanvielen’, vertelt de grootmoeder Sofia. ‘De aanvallen gebeurden vroeg in de ochtend en we renden weg en verstopten ons in het struikgewas. Toen we dachten dat het veilig was, gingen we terug om te kijken hoe het met onze families was.’

‘De mannen in ons dorp hadden genoeg moed om alle lichamen samen te begraven.’

Emersons ouders waren onthoofd. ‘Ik voelde me zo verschrikkelijk. Zelfs nu herinner ik me nog de dag dat het gebeurde. De mannen in ons dorp hadden genoeg moed om alle lichamen samen te begraven. We konden de graven maar een meter diep graven omdat we bang waren en moesten haasten.’

‘Het ondenkbare verwerken’

Hulporganisaties bieden kinderen zoals Emerson psychologische eerste hulp en geestelijke gezondheidszorg, maar ze pleiten voor meer aandacht voor zorg op langere termijn.

‘Veel kinderen zijn erg verdrietig’, zegt Clementina, een hulpverlener in Cabo Delgado. ‘Ze hebben geen enkele hoop dat ze hun vader of moeder nog terug zullen vinden. Ze vertonen tekenen van angst. Ze hebben niet de wil om te eten of te spelen omdat ze aan het verleden denken, aan hun ouders, aan hun broers en zussen. Ze leven met een gebroken hart, en dat heeft gevolgen voor hun mentale gezondheid en welzijn.’

Volgens Chance Briggs, directeur van Save the Children in Mozambique, gebruiken de geweldplegers in het conflict weerzinwekkende tactieken die kinderen angst aanjagen. ‘Als ouder breekt mijn hart als ik bedenk hoe deze kinderen worstelen om het ondenkbare te verwerken’, zegt hij.

‘Save the Children maakt zich grote zorgen om hun welzijn en uitzicht op herstel. Er zijn minstens 364.000 kinderen ontheemd door dit conflict. In het beste geval zijn ze gedwongen hun huizen en daarmee hun gevoel van veiligheid te ontvluchten. In het ergste geval zijn ze getuige geweest van verschrikkingen die geen enkel kind zou mogen meemaken.’

Internationale aandacht

Briggs vindt dat er meer internationale aandacht nodig is voor het aanhoudende conflict in het noorden van Mozambique. ‘Dit conflict is lang genoeg onder de radar gebleven. We roepen de donorgemeenschap op om de financiering voor de behoeften van kinderen prioriteit te geven. Tot nog toe is maar 13 procent gevonden van het geld dat nodig is voor het humanitaire plan van de internationale gemeenschap voor Cabo Delgado. Er is dringend meer geld nodig voor de bescherming, gezondheidszorg, onderwijs en mentale gezondheid.’

Het conflict is sinds september vorig jaar intenser geworden, met berichten van toegenomen geweld tegen burgers, waaronder onthoofdingen, ontvoeringen en seksueel geweld.

Minstens 700.000 mensen, onder wie 364.000 kinderen zijn nu op de vlucht voor het conflict. Minstens 1437 burgers lieten het leven, maar het werkelijke cijfer ligt waarschijnlijk veel hoger.

 

Zonder jouw steun bestaat MO* niet.

Steun ons en word proMO* voor maar €4/maand of doe een vrije gift. 3181   proMO*’s steunen ons vandaag al. 

Word proMO* of Doe een gift