Wereldwijd zijn vorig jaar bijna achtduizend migranten als dood of vermist geregistreerd, blijkt uit cijfers van de VN. Migratieroutes verschuiven, maar blijven bijzonder gevaarlijk.
Sinds 2014 zijn al meer dan 82.000 mensen gedood of vermist geraakt op migratieroutes, blijkt uit de nieuwe cijfers van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM). Vorig jaar alleen al ging het om bijna achtduizend migranten.
‘Routes verschuiven als gevolg van conflicten, klimaatdruk en beleidswijzigingen, maar de risico's blijven zeer reëel¹, zegt IOM-directeur-generaal Amy Pope. ‘Achter de cijfers gaan mensen schuil die gevaarlijke reizen ondernemen en families die wachten op nieuws, dat misschien nooit komt.’
Bangladesh
In Noord- en Zuid-Amerika daalde het aantal migratiestromen via de Midden-Amerikaanse route sterk. Ook in Europa daalde het totale aantal mensen dat is aangekomen, en de samenstelling van de migratiestromen is veranderd. Mensen uit Bangladesh vormden vorig jaar de grootste groep, terwijl het aantal Syrische migranten afnam.
In de Hoorn van Afrika daalde de migratie richting Saoedi-Arabië licht ten opzichte van 2024, maar bleef het boven het niveau van 2023. Tegelijk nam de migratie vanuit Oost-Afrika naar Zuidelijk Afrika toe. Het aantal aankomsten op de Canarische Eilanden daalde aanzienlijk na strengere grenssamenwerking, maar de reizen werden langer, riskanter en geografisch meer verspreid.
In alle regio’s blijft de druk op de migratieroutes hoog, zegt de IOM. Duizenden migranten zijn in grensgebieden gestrand, met beperkte toegang tot opvang, gezondheidszorg en bescherming, terwijl meer mensen teruggestuurd worden.