In het Midden-Oosten en de Arabische wereld gaat de corruptie in stijgende lijn, wat onrust en geweld in de hand werkt. Dat stelt Transparency International in zijn jaarlijkse corruptierapport.
Amper 11% van de Tunesiërs trok in december naar de stembus voor de eerste ronde van de parlementsverkiezingen. Oppositiepartijen boycotten de verkiezingen. Op 29 januari volgt een tweede kiesronde. Wat zegt dit over de staat van de jonge Tunesische democratie?
Er schort wat aan de machtsverhoudingen in de klimaatbeweging, ziet MO*columniste Faïrouz ben Salah. Waarom mogen Europese activisten keer op keer opdraven en komen stemmen uit pakweg Marokko of Algerije zelden aan het woord? ‘Ik mis veel gezichten op het internationale klimaatpodium.’
Nederlanders die hun geluk in het buitenland beproeven, dragen we dankzij het populaire televisieprogramma ‘‘Ik vertrek’’ op handen. Andersom noemen we mensen die de omgekeerde beweging maken ‘illegale gelukzoekers’. Vanwaar die dubbele moraal?, vraagt MO*columniste Faïrouz ben Salah zich af.
12 jaar geleden stak Tunesiër Mohamed Bouazizi zichzelf in brand en bracht zo een grensoverschrijdende protestgolf teweeg. En hoewel er in Tunesië intussen sprake is van een autoritair bewind onder president Kais Saied, ziet MO*columniste Faïrouz ben Salah toch een reden tot optimisme.
Dankzij haar Nederlandse afkomst geniet MO*columniste en freelance journaliste Faïrouz ben Salah een betere sociale status in Tunesië. Ze wijt het aan een Tunesisch minderwaardigheidscomplex ten opzichte van alles wat westers is. ‘We moeten minder en mogen meer dan Tunesiërs.’
Door opeenvolgende crisissen hebben 54 landen dringend nood aan schuldverlichting. Komt die er niet, dan dreigt er ongecontroleerde armoede en zullen hoognodige klimaatmaatregelen geschrapt worden, waarschuwt een nieuw VN-rapport.
De stijgende kosten voor voeding, brandstof en diensten veroorzaken wereldwijd protesten. Welke landen kunnen, na het zo goed als failliete Sri Lanka, de volgende plek zijn waar de economische crisis beenhard toeslaat?
De Tunesische bevolking heeft in een referendum - met lage opkomst maar een overweldigende meerderheid - een nieuwe grondwet goedgekeurd die de macht van president Kais Saied consolideert. Volgens critici keert het land daarmee terug naar het autoritair bewind van voor de Arabische Lente.
Meer dan zeventig staatshoofden en regeringsleiders zakten de voorbije twee dagen af naar Brussel voor de langverwachte EU-Afrikatop. Een eerlijke verdeling van vaccins was één van de hete hangijzers, maar Afrikaanse leiders worden niet warm van het bereikte compromis.
Twee maanden nadat president Kais Saied zijn premier ontsloeg en het parlement ontbond, kreeg Tunesië zijn allereerste vrouwelijke premier. Maar volgens critici is dat weinig reden tot hoop. Ze zou alleen als marionet van de machtiger geworden president dienen.
Afrika zal zo goed als zeker zijn vaccinatiedoelstellingen tegen eind deze maand missen. Van de 54 landen zullen er 42 niet in slagen om 10 procent van hun bevolking tijdig in te enten, blijkt uit nieuwe gegevens van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO).